Akkuyu NGS projesi ÇED Olumlu Kararının iptali için açılan davada, mahkemenin pek çok kurumdan istediği belgeler arasında, TMMOB’nin yaptırdığı sahte imza incelemesi de var

Doğu Eroğlu (9 Nisan 2015 BirGün Gazetesi)

Akkuyu Nükleer Güç Santralı (NGS) projesinin Bakanlık tarafından onaylanan Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) Olumlu Kararının iptali için Mersin’de yurttaşların açtığı davada Mersin 1. İdare Mahkemesinden ara karar çıktı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığından, daha önce istemesine karşın gönderilmeyen belgeleri talep eden mahkeme, pek çok kuruma Akkuyu NGS projesine ilişkin bilgi ve belge sordu. Mahkeme, TMMOB’un yaptırdığı inceleme sonrası uyuşmazlık görülen Akkuyu NGS ÇED Raporu sorumlu mühendis imzalarıyla ilgiliyse kurumdan belge istedi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığına belgelerin tamamlanması için 10 gün süre veren mahkeme, belgelere ulaşmasının ardından ÇED Olumlu Kararının yürütmesinin durdurulması istemini değerlendirecek.

Bakanlıktan ikinci kez istedi

83 yurttaş ile İçel Tabip Odası ile Ekoloji Kolektifinin ÇED Olumlu Kararının iptali istemiyle Çevre ve Şehircilik Bakanlığına karşı açtığı davada, önceki ay mahkemeye ulaşan Bakanlık savunmasının ardından ara karar geldi. Mahkeme, daha önce sormasına karşın Bakanlığın yanıtlamadığı bazı hususlara yeniden dikkati çekti ve pek çok belgeyi bir defa daha talep etti. Mahkeme, protestolar üzerine gerçekleştirilemeyen ancak yapılmış gibi gösterilen ÇED Halkın Katılımı Toplantısına ilişkin tutanaklar ile İnceleme Değerlendirme Komisyonu Toplantısı belgelerini ikinci defa Bakanlıktan istedi. Mahkeme ÇED Halkın Katılımı Toplantısına ait görüntü kayıtlarını da talep ederek, toplantıya katılmak isteyen herkesin salona alınıp alınmadığını sordu.

Halkın katılımına yakın markaj

Mahkeme, Bakanlığın haricinde diğer pek çok kurumdan da bilgi ve belge istedi. Gülnar İlçe Jandarma Komutanlığına ÇED Halkın Katılımı Toplantısına ilişkin ayrıntıları soran mahkeme, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanlığından projenin bulunduğu alana ait imar planlarını ve varsa ihtilaflar hakkındaki bilgileri sordu. Uluslararası Atom Enerjisi Kurumunun 2014’te sunduğu Entegre Nükleer Altyapı INIR Raporu ile diğer kurum görüşleri Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığından istendi. Atom Enerjisi Kurumundansa projeye ilişkin Güncellenmiş Yer Raporu talep edildi.

‘Sahteciliğin belgesini yolla’

BirGün Gazetesinin 12 Ocak tarihli sayısında yayımlanan Akkuyu NGS projesi ÇED Raporundaki imza sahteciliği haberinin, ek beyan yoluyla mahkemeye sunulmasıysa bir başka gelişmeyi beraberinde getirdi. ÇED Raporundan sorumlu nükleer enerji mühendisi imzalarının, mühendisler tarafından atılmadığı, imzaların sahte olduğu, TMMOB tarafından yapılan talep üzerine kriminal inceleme yapıldığını anımsatan mahkeme, konuyla ilgili bilgi ve belgeleri TMMOB’den istedi.