Amasra’ya yapılması planlanan HEMA Termik Santralının ardından, Bartın’daki Mugada Plajına kurulması öngörülen Zafer Termik Santralının detayları belli oldu

Doğu Eroğlu (15 Nisan 2015 BirGün Gazetesi)

Bartın’da, Amasra’ya kurulmak istenen HEMA Termik Santralına karşı verilen mücadele sürerken, ikinci bir santral için Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) süreci başlatıldığı anlaşıldı. HEMA Termik Santralı proje sahasına yaklaşık 20 kilometre uzaklıktaki Zafer Termik Santralı projesinin, Mugada Plajına bir kilometre mesafedeki bir alana kurulması öngörülüyor. 1320 MWe kurulu güce sahip santral projesinin, tıpkı HEMA Termik Santralı gibi, bölgedeki iki köy arasına inşa edilmesi planlanıyor. Santralın ÇED süreci proje lehine sonuçlanırsa, Beşköprü Köyüne 820 metre, Hatipler Köyüneyse bir kilometre mesafede dev bir kömürlü termik santral yükselecek. Öte yandan yeni santral projesi, CHP Bartın Milletvekili Rıza Yalçınkaya’nın “Bartın organize enerji bölgesi mi ilan edildi?” sorusunu yeniden gündeme getirdi. Konuyu Çevre ve Şehircilik Bakanlığına soran Yalçınkaya, “Bartın ilinin enerji üretim merkezi olması için yeni bir bölge planı yapılmamıştır” yanıtını almıştı ama tıpkı Çanakkale ve Çukurova bölgelerine yoğun olarak planlanan santrallar gibi, Zafer Termik Santralı da ithal kömür kullanacak.

Plaja dolgu ve iskele

Gömü ve Tarlaağzı Köyleri ortasına kurulmak istenen HEMA Termik Santralı, Amasra ve Bartınlı yurttaşların tepkisini çekmiş, santral projesine ÇED Olumlu Kararı verilmemesi için binlerce kişiden toplanan imzalar Çevre ve Şehircilik Bakanlığına iletilmişti. HEMA Termik Santralına karşı verilen mücadele sürerken, Bartın’da bir başka termik santral projesinin hayata geçirilmek istendiği haberi bu defa daha batıdan, Filyos yakınlarındaki Mugada Plajından geldi. Bölgedeki yerel turizmin de önemli adreslerinden olan plajın yaklaşık bir kilometre güneyine kurulması planlanan Zafer Termik Santralının liman ünitesi ise Mugada Plajına inşa edilecek. İthal kömürle çalışacak termik santral projesinin liman ünitesi, plajın yurttaşlarca kullanılmasını önleyecek. Yılda yaklaşık 3 milyon ton ithal kömüre ihtiyaç duyacak projenin onaylanması halinde yük gemileri bu plaja yanaşarak santrala sürekli kömür taşıyacak. Liman projesi için denize dolgu yapılacak, dolgu bölgesinin ardındansa 1 kilometre uzunlukta ve 50 metre genişlikteki iskele inşa edilecek.

Köylerle arası bir kilometre

Zafer Termik Santralının kurulacağı alan, tıpkı HEMA Termik Santralı projesinde olduğu gibi iki yerleşim biriminin arasında bulunuyor. Santralın proje alanı Hatipler Köyüne bir kilometre, Beşköprü Köyüneyse 820 metre uzaklıkta. Ayrıca santrala ait kömür stok sahası ve kül depolama alanları da iki köye yalnızca birkaç yüz metre mesafede yer alıyor. İçişleri Bakanlığının verilerine göre Hatipler Köyünde 344, Beşköprü Köyündeyse 290 kişi yaşıyor. Öte yandan bölge Zonguldak-Bartın-Karabük Planlama Bölgesi 1/100.000 ölçekli Çevre Düzeni Planına göre, mera, orman ve tarım alanı statüsünde.

Yalçınkaya uyarmıştı

CHP Bartın Milletvekili Rıza Yalçınkaya, 2 Ekim 2014’te yerel Bartın Times Gazetesine yaptığı açıklamada, Amasra ile Filyos arasına 8 tane termik santral planlandığına ilişkin duyumlar aldığını belirtmişti. Yalçınkaya bu iddiayı Çevre ve Şehircilik Bakanlığına da sormuştu. Bilgi Edinme Kanunu uyarınca, Bakanlığa bağlı ÇED İzin ve Denetim Genel Müdürlüğüne iletilen, “Bartın ilinin enerji üssü olması için Bakanlığınızca yeni bir bölge planlanması yapılmış mıdır” sorusuna olumsuz yanıt gelmişti. Kurum, Mugada Plajının bulunduğu alandaysa arazi incelemesi yapıldığını açıklamış ve planlanmakta olan termik santral projesinin ipucunu vermişti.