Ermenek Maden Faciası duruşmasında ruhsat sahibi firmanın müdürü, ’30 yıldır madene inmedik’ diyor ama şirket bu hafta yerel gazeteye yeraltı işçisi alımı için ilan vermiş

Doğu Eroğlu (16 Haziran 2015 Birgün Gazetesi)

28 Ekim 2014’te 18 maden emekçisinin yaşamını yitirdiği Ermenek Maden Faciasının sorumlularının yargılandığı davanın ilk duruşması, başlayan sanık ifadeleri önemli çelişkileri ortaya koyuyor. İfade veren ilk sanık, bölgedeki maden sahasının işletme ruhsatı sahibi Ermenek Cenne Linyit Kömür firmasının müdürü Abdullah Özbey ısrarla Ermenek Cenne firmasının 30 yıl önce rödovans sistemine başladığını ve yeraltı işletmelerine dair hiçbir süreçte bulunmadığının altını çizdi. Ancak Ermenek’te yayımlanan yerel gazetelerde çıkan bir iş ilanı Özbey’in sözlerine gölge düşürüyor. İlana göre Ermenek Cenne firması, yeraltında çalıştırılmak üzere maden işçisi arıyor.

Gazeteye işçi ilanı

Facia sırasında Ermenek Cenne Linyit Kömürü firmasında müdür olarak görev yapan sanık Abdullah Özbey ifadesinde, “30 yıldır maden faaliyetimiz bulunmamaktadır, madeni rödovansçılar çıkarır. Yıllık ve aylık üretimden kira alınır ve rödovansçı firmaların devlete ödemeleri takip edilir” ve “30 yılda madenle ilgili hiçbir makina satın almadık. Cenne şirketi bu makinayı niye alsın, Cenne’nin yeraltında çalışmak için sicil no’su bile yok. Cenne 1965’ten sonra 20 yıl madeni işletti, sonraki 30 yılda kömürün çıkartılması sürecine karışmadı” diye konuştu. Ancak Özbey’in bu ifadesine karşın Ermenek Cenne şirketinin bu hafta Ermenek’teki yerel gazetelere verdiği bir ilan, Cenne şirketinin çalışma alanına yeraltının da girdiğini gösteriyor. 9 Haziran tarihinde yerel gazetelerde yayımlanan İlana göre, Cenne şirketi elektrik, kazmacı, barutçu, paşacı ustaları arıyor. Bu tanımlara giren maden emekçilerinin tümü yeraltında çalışıyor.

‘Yeraltında çalıştırılmak üzere’

9 Haziran Salı günü basılan Ermenek yerel gazetelerinde yer alan, Ermenek Cenne Linyit Kömür İşletmesi Limited Şirketi tarafından verilmiş ilanda şöyle deniyor: “Ermenek’te kurulu kömür işletmemiz Ermenek Cenne Linyit Kömür İşletmesi Limited Şirketi’ne aşağıda belirtilen vasıflarda yeraltı ve yerüstünde çalıştırılmak üzere elemanlar alınacaktır.” İşe alınacak personel arasındaysa, mühendislerin yanı sıra şu iş tanımları bulunuyor: “Vardiya çavuşları, mekanik ustaları, elektrik ustaları, kazmacı ustaları, barutçu, paketleme elemanları, paşacı, marangoz.”