Ankaralı IŞİD mücahitleri sınırda yakalanıp adli kontrolle serbest kaldı

Dört IŞİD mücahidi ve ailelerinden oluşan 12 kişi Suriye’den Türkiye’ye Kilis-Elbeyli üzerinden kaçak giriş yaparken askerlerce yakalandı. Mahkemeye çıkıp serbest kalan mücahitler Ankara’ya döndü

Doğu Eroğlu (Birgün Gazetesi, 7 Temmuz 2015)

İlk olarak 2014’te IŞİD saflarına katılan, o tarihten itibaren aralıklarla Suriye’ye giderek savaşan Ankaralı dört mücahit ve beraberlerindeki üç kadın ile beş çocuk, 26 Haziran Cuma günü Suriye’den Türkiye’ye kaçak giriş yaparken Kilis’in Elbeyli ilçesinde sınırda yakalandı. Bir gün boyunca hem asker hem de MİT tarafından sorgulanan 12 kişiden 11’i, sevk edildikleri Kilis Sulh Ceza Mahkemesi tarafından serbest bırakıldı. IŞİD savaşçısı H.A.’ysa, eşine şiddet uyguladığı gerekçesiyle Kasım 2014’te kesinleşen 6 aylık cezası yüzünden tutuklandı. Sınır geçişini ve büyük bir süratle gerçekleştirilen yargılamanın tüm detaylarını, adli kontrol şartıyla serbest bırakılan IŞİD savaşçısı C.A. BirGün’e anlattı. Genelkurmay Başkanlığı 27 Haziran’da 12 IŞİD mensubunun yakalandığını açıklamış ancak bu kişilerin akibetine ilişkin ilerleyen günlerde bilgi vermemişti.

Elbeyli’den giriş yaptılar

Suriye ve Irak’ta IŞİD saflarında savaşan Türkiyeli mücahitler ile beraberlerindeki aileler, 26 Haziran Cuma günü Suriye’den Türkiye’ye geçmek isterken, Çobanbey Sınır Karakolunda görev yapan askerlerce yakalandı. Türkiye’ye geçmek için IŞİD’de bağlı bulundukları birliğin ‘emirinden,’ yani kumandanlarından izin isteyen mücahitler, Türkiye’ye dönüşlerine izin çıkmayınca kaçak olarak geçiş yapmak üzere, Kilis’in Elbeyli ilçesine birkaç kilometre mesafedeki Bab kasabasına geldi. Sınırı geçmek için uygun bir an kollayan 12 kişi, bekledikleri fırsatı Cuma namazı sırasında yakaladı. IŞİD için çalışan mücahitlerin sınırı geçmesinden sorumlu insan kaçakçıları ile kaçak mücahitleri yakalamakla görevli IŞİD mensuplarının Cuma namazı kıldığı sırada Bab kasabasından ayrılan grup, kısa sürede sınırın Çobanbey Sınır Karakolu yakınlarındaki kısmına ulaştı.

Asker bu defa yakaladı

12 kişilik grup, beklemedikleri bir şekilde, Çobanbey Sınır Karakolunda görev yapan askerlerce durduruldu. Kendilerine silah çeken askerlere Türkiyeli olduklarını ve hicretten geldiklerini [IŞİD kontrolündeki bölgeye savaşmak için gidenlere mücahit, İslam Devleti çatısı altında yaşamak için gidenlere, yani hicret edenlereyse muhacir deniyor] söyleyen IŞİD mücahitleri ile aileleri gözaltına alındı. O anları, IŞİD saflarında 9 ay çarpışan Ankaralı mücahit C.A. şöyle anlatıyor: “Sıfır noktasında, beraberimdeki T.Y. nöbet kulesinin yanından yürüyerek sınırı geçmemizi önerdi. Ben itiraz ettim, ‘Şuradan mısır tarlasının arasından geçelim de yakalanmayalım’ dedim. Ama onun dediğini yaptık. Bir baktım, oradan bir asker silahı çekti üzerime doğru geliyor. Ben dedim ki, ‘Ben Türküm yahu, ne yapıyorsun sen?’ Bizi gördü, şarjör taktı. Tam da korkacak adamı buldu ya! Zaten biz ölümün içinden çıkmışız gelmişiz. Bir süre sonra komutan geldi. ‘Biz Türküz hemşehrim, oraya hicret ettik. Bizim Dewle’yle [İslam Devleti] bir alakamız yok. Biz Dewle’ye katılmadık’ dedim ama yine de bizi gözaltına alıp jandarmaya götürdüler.” Mücahitler, Suriye’ye giriş çıkışlarını o ana dek serbest bir şekilde gerçekleştirdikleri Elbeyli’de gözaltına alınınca şaşkınlık yaşadı.

Elbeyli kasabası içinden görünüm – Fotoğraf: Doğu Eroğlu

MİT: ‘Yemedik!’

Elbeyli Jandarma Komutanlığına götürülen 12 kişilik grubun ilk sorguları burada gerçekleştirildi. Sorguya, bölgede görev yapan askerlerin haricinde Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) görevlileri de katıldı. Mücahitler ifadelerinde, IŞİD saflarında çatışıp çatışmadıkları, askeri operasyonlara katılıp katılmadıklarına dair sorulara olumsuz karşılık verdi. C.A.’ya göre, MİT görevlileriyle arasında şu konuşmalar geçti:

MİT mensubu: Siz ne yapıyordunuz Suriye’de?
C.A: Efendim, ben uyuşturucuyu bırakmaya gittim oraya. Her türlü yol vardı bende. Bunları bırakmaya gittim. IŞİD’in bana bir güzelliği olduysa, o da uyuşturucuyu bıraktırmasıdır. Biz orada fırında çalışıyorduk. Biz Hicret ettik oraya. T.Y. benim ustabaşım olur. Hamur açıyordu, beni de getir-götür işleri için kullanıyordu.
MİT mensubu: Yemedik de… Hadi yemiş olalım…
C.A: Vallahi ister ye, ister yeme. Ben sana gerçekleri konuşuyorum.

Mücahit olduklarını reddettiler

12 kişinin Elbeyli Jandarma Komutanlığında, MİT mensuplarının da katıldığı sorgusu yaklaşık 21 saat sürdü. Mücahitler hakkında, darp, adam yaralama ve sahtecilik gibi suçlardan verilmiş kesinleşmiş kararlar olduğu veya adli kontrol tedbirlerini yerine getirmedikleri için arama kararları bulunduğu ilk sorguda görüldü. 26 Haziran saat 13.00 sularında yakalanan grup, sorgunun ardından 27 Haziran Cumartesi saat 10.00 sıralarında Kilis Sulh Ceza Hâkimliğine sevk edildi. Buradaki işlemler de yaklaşık 16 saat sürdü. Savcılıkta ifade veren dört mücahit, IŞİD saflarında savaştıklarını burada da reddetti.

‘Savcı IŞİD olduğumuzu anladı’

C.A., MİT mensuplarıyla olan konuşmasının bir benzerini savcıyla da gerçekleştirdi. C.A. savcıya verdiği ifadeyi şöyle anlatıyor: “Savcı IŞİD mensubu olup olmadığımı sordu. Ben biraz duraksayınca anladılar, zaten IŞİD’in adamı olduğumuzu biliyorlardı. Bana, ‘IŞİD terör örgütü müdür?’ diye sordu. Durakladım, ‘Bilmiyorum efendim’ dedim. Bir daha sordu. Mecbur istediği cevabı verecektim, yoksa tutuklayacak… ‘Allah affetsin, evet terör örgütüdür’ diye yanıt verdim.” Diğer mücahitler de ifadelerinde IŞİD savaşçısı olduklarını reddetti. İfadelerinin ardından savcı mücahitleri terör örgütüne üye oldukları gerekçesiyle, tutuklama istemiyle mahkemeye sevk etti.

Dört mücahitten üçü serbest

Hâkim sanıklara Suriye’de silah eğitimi alıp almadıklarını sordu. C.A. bu soruyu, Yalnızca askerlik yaparken silah eğitimi aldım. Suriye’de herhangi bir eğitime katılmadım, silahlı bir eylemim olmadı” diye yanıtlarken, diğer mücahitler de benzer ifadeler kullandı. Mahkeme kararı, eşine şiddet uyguladığı için kesinleşmiş hapis cezası bulunan bir mücahit hariç, 12 kişilik grubun 11’inin adli kontrol tedbirleri uygulanması şartıyla serbest bırakılması yönünde oldu.

Mücahide eşine şiddetten tutuklama

Mücahitler ve beraberlerindeki aileleri için yurt dışı çıkış yasağı kondu. Serbest bırakılan 2 mücahitten C.A.’nın haftada iki, T.Y. ve T.D.’ninse haftada bir defa adli kontrol tedbiri çerçevesinde polis merkezlerine giderek imza vermesine karar verildi. Tutuklanan tek isimse, mücahitlerden H.A. oldu. Ancak H.A. hakkındaki tutuklama kararı terör suçu yüzünden verilmedi. Eşine şiddet uyguladığı için Ankara 37. Asliye Ceza Mahkemesinde yargılanan ve 6 aylık hapis cezası 18 Kasım 2014’te kesinleşen H.A. tutuklanarak Osmaniye Cezaevine gönderildi. Mücahitler hakkında iddianame hazırlanmasının ardından yargılamanın Ankara’da yapılması bekleniyor.

Yeniden IŞİD’E katılabilir

IŞİD saflarında aylarca savaştığını söyleyen C.A. ise yurt dışına çıkış yasağı tedbirinden çok da etkilenmeyeceğini aktarıyor: “Yurt dışı diye Almanya veya Amerika’ya gideceğimiz yok. Zaten bizim yurt dışıyla alakamız yok. Olursa yine Suriye olur.” Yargılanmalarına Ankara’da devam edilecek mücahitlerden C.A., Ankara’da yaşamını yeniden kurmaya çalışacağını, başarılı olamazsa bir kez daha savaşmak üzere Suriye’ye döneceğini gizlemiyor.

Elbeyli’den geçiş nasıl sağlanıyor?

BirGün Gazetesinde 4-5 Mayıs tarihlerinde yer alan haberlerde, sınırın Suriye tarafındaki toprakları egemenliği altında bulunduran IŞİD’in, Suriye-Türkiye arasındaki sınır trafiğini de yönettiği belirtilmişti.

IŞİD komutanlarının Türkiye’deki kaçakçıları maaşa bağlayarak, tüm dünyadan ve Türkiye’den gelen mücahitlerin Gaziantep üzerinden Kilis-Elbeyli’ye gelerek sınırı geçtiği, kaçakçılık gelirinin de yine IŞİD tarafından vergilendirildiği, sınır bölgesinde görev yapan askerlerinse bu olanlara seyirci kaldığı, askerlerin savaş mağduru Suriyelilerin sınırın Türkiye’ye veya Suriye’ye geçişlerineyse izin vermediği aktarılmıştı. Bu haberin ardından bölgede görev yapan 18 asker gözaltına alınmıştı.