Yeşil Artvin Derneği avukatı Bedrettin Kalın Rize İdare Mahkemesi Başkanıyla görüştü, mahkemenin daha önce kararını aldığı keşif ve bilirkişi incelemesine kadar acil yürütmeyi durdurma talebinde bulundu

Doğu Eroğlu (18 Şubat 2016, Birgün Gazetesi)

Cerattepe’de ağaç kesimine başlanırken, önceki gün yapılan acil yürütmeyi durdurma talebini değerlendirmeyen Rize İdare Mahkemesine Yeşil Artvin Derneği yeniden acil yürütmeyi durdurma için başvurdu. Rize İdare Mahkemesi Başkanıyla görüşen Yeşil Artvin Derneği avukatı Bedrettin Kalın, bölgede ağaç kesiminin başladığını aktararak, keşif ve bilirkişi incelemesi tamamlanıp konuyla ilgili karar verilene dek acil yürütmeyi durdurma istedi. Acil yürütmeyi durdurma talepli dilekçede orman tahsisi yapılmadan bölgede çalışma başladığı vurgulanırken, aynı mahkemenin daha önce aynı projenin ÇED Olumlu kararını iptal ederken altını çizdiği “Orman varlıklarının yok edilme tehlikesinin” fiilen yaşandığı aktarıldı.

‘Bu şiddeti ancak siz durdurabilirsiniz’

Yeşil Artvin Derneği avukatı Bedrettin Kalın, izne ayrılmış olduğu için bu hafta yaşanan olaylar sırasında daha önce görüşme imkanı bulunamayan Rize İdare Mahkemesi Başkanını izin süresi bitip göreve başlar başlamaz ziyaret etti. Avukat Kalın, görüşmede konuşulanları şu sözlerle özetledi: “Mahkeme başkanına 3-4 gündür Artvin’de yaşananları anlattık. Toplumsal olayların hangi boyutlara ulaştığını, basında çıkan haberleri ve çekilmiş fotoğrafları göstererek aktardık. Davada daha önce mahkemenin aldığı keşif ve bilirkişi incelemesi kararı vardı. Kış koşullarından dolayı bu inceleme en erken Nisan ayında yapılabilir. Mahkemeden talebimiz de aradaki bir buçuk aylık dönemde şirketin herhangi bir karar olmaksızın bölgede çalışmasını engellemek için yürütmeyi durdurma kararı alması. Artvin’de yaşanan şiddeti ancak mahkeme alacağı yürütmeyi durdurma kararıyla önleyebilir.”

Mahkeme kararına baypas

Yeşil Artvin Derneği adına yapılan acil yürütmeyi durdurma talebinde, Rize İdare Mahkemesine kendi aldıkları karar anımsatıldı. Daha önce aynı projeye verilmiş olan ÇED Olumlu kararını iptal eden Rize İdare Mahkemesi kararında, “Bölgedeki orman varlığının yok edilmesinin kuvvetle muhtemel olduğunu” belirtmişti. Acil yürütmeyi durdurma talebinde, orman tahsisi yapılmaksızın ağaç kesimine başlayan şirketin mahkeme kararlarını fiilen uygulanamaz getirmeye çalıştığı ifade edildi.

‘Şirketin hukuksuz eylemleri Artvin’in temel meselesi haline geldi’

Rize İdare Mahkemesine sunulan dilekçede şu ifadeler dikkati çekti: “Bu davayla Artvinli yurttaşlar yaşam alanlarını korumaya çalışmakta, mahkemenizden adalet talep etmektedirler. Proje sahibi şirketin mahkeme kararını uygulamayan, fiilen uygulanamaz hale getirmeye çalışan eylemleri Artvin ilinde sosyal hayatı durdurmuş, kentin temel meselesi haline gelmiştir.”