Cerattepe’de Başbakan Davutoğlu’nun ‘verdiği söz’ üzerine çalışma yapılmıyor ama şantiye hazır, güvenlik had safhada

Doğu Eroğlu (1 Mart 2016, Birgün Gazetesi)

Türkiye Barolar Birliği (TBB) Kent ve Çevre Komisyonu üyesi avukatlar, Yeşil Artvin Derneğinden isimlerle birlikte önceki gün Cerattepe’de maden arama projesinin gerçekleştirilmek istendiği bölgede incelemede bulundu. Ancak ziyaret ‘olağanüstü’ koşullarda gerçekleştirilebildi. Alana yapılan ziyarette, bölgede madencilik faaliyetine ilişkin ek bir çalışma yapılmadığı teyit edilirken, Cengiz Holdingin işçileri, şantiye yetkililerini ve iş makinelerini mahkeme kararı kesinleşene kadar bölgede tutacağı anlaşıldı.

Araç plakalarına karartma

Önce Yeşil Artvin Derneği alana yapılacak inceleme ziyaretine ilişkin Artvin Valiliğine dilekçeyle başvurdu. Valilik 15 kişilik ziyaret talebini kabul etmeyip 10 kişilik heyet oluşturulmasında diretti. Dernek inceleme ziyaretinin zora girmemesi için Valiliğin koşullarını kabul etti. Ziyaret günü, 10 kişilik heyet Cerattepe yol ayrımındaki jandarma noktasından kimlik kontrolü yapılarak geçebildi ancak heyetle birlikte incelemeye katılmak isteyen yurttaşlar ve gazeteciler bu noktadan öteye alınmadı. Maden alanı olması planlanan bölgedeyse, Avukat Yakup Okumuşoğlu’nun ifadelerine göre, şantiyede çalışmak üzere alanda bekleyen işçilerden çok güvenlik görevlilerinin sayısı dikkatleri çekti. Okumuşoğlu, araçların plakalarının görünmemesi için çamurla sıvanmış olduğunu ekledi. Ziyaret sırasında alanda madencilik faaliyetine ilişkin bir çalışma olmadığı tespiti yapıldı. Heyetin ve hukukçuların iş yeri açma ve çalışma ruhsatı görme talebiyse şantiye yetkilileri tarafından yanıtsız bırakıldı.

Şantiye yetkilileriyle ilginç münakaşa

Yeşil Artvin Derneği ile TBB Kent ve Çevre Hukuku Komisyonu üyelerinden oluşan heyet, şantiye yetkilileriyle ‘Artvin’in yararını kimin düşündüğüne ilişkin’ ilginç bir sohbete de girdi. Kendilerinin de Artvinli olduğunu ve bölgedeki yaşama herhangi bir zarar verilmesine izin vermeyeceklerini belirten şantiye yetkililerine, Artvin’deki yaşam ile maden projesinin eşzamanlı var olmasının mümkün olmayacağına ilişkin mahkeme kararları hatırlatıldı. Geçmiş mahkeme kararlarının bir anlam ifade etmediğini öne süren şantiye yetkililerine heyettekiler, “Siz kazanana kadar mahkeme mi kurulacak?” sözleriyle tepki gösterdi. Şantiye yetkililerinin bu sözlere yanıtıysa, “Biz orasını bilmeyiz, siyasete biz karışmayız” biçiminde oldu. Başbakan Davutoğlu’nun verdiği söz uyarınca mahkeme kararına kadar bir çalışma yapmayacaklarını ifade eden şantiye yetkilileri, yargı süreci sona erene dek şantiyeyi terk etmeyeceklerinin sinyallerini verdi.