Davanın 8’inci duruşmasında müşteki avukatlarının sunduğu belgeleri mahkeme savcılıklardan istedi; İslam Devleti Hudut İdaresi ve İslam Devleti Türkiye Koluyla irtibatlı Burhan Gök’e tutukluk yolu yeniden açılabilir

Doğu Eroğlu

İlk yayın: 3 Kasım 2017 Diken

5 Haziran 2015 HDP Diyarbakır Mitingi Saldırısının faillerinin yargılandığı davanın 8’inci duruşmasında, daha önce tahliye edilen sanık Burhan Gök hakkındaki ek belgelerin ilgili savcılıklardan istenmesine karar verildi. Sincan’daki Ankara Batı 2. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen 8’inci duruşmada, tutuklu sanıkların tahliye talepleri kabul görmezken, mahkeme müşteki avukatlarının Burhan Gök’le ilgili sunduğu delilleri inceledi ve Gök’ün İslam Devleti Hudut İdaresi ve İslam Devleti Türkiye Koluyla ilişkilerini gösteren iletişimin tespiti tutanaklarının mahkemeye getirilmesine karar verdi. Hakkında yeniden tutuklama kararı verilmeyen Gök’e adli kontrol tedbirleri uygulanmasına hükmedildi, ayrıca Gök’e yurtdışına çıkış yasağı getirildi. Tutuksuz sanık Gök yine duruşmada yoktu. Gök hakkındaki belgeleri isteyen mahkeme tutuklama kararı alıp Gök’ün yeni ortaya çıkan bağlantıları hakkında sorgulanmasını sağlarsa, Türkiye’deki İslam Devleti bağlantılı yapılar hakkında daha geniş bilgi edinilmesi de mümkün olacak. Davanın 9’uncu duruşması 21 Aralık 2017’de gerçekleştirilecek.

5 Haziran 2015 HDP Diyarbakır Mitingine EYP’li saldırı gerçekleştiren Orhan Gönder’in eylemin ardından gittiği Gaziantep’te konakladığı güvenli evi kiralayan kişilerden biri olduğu anlaşılan Burhan Gök, 14 Haziran 2015’te beraberindeki iki yabancı şahsın İslam Devletine geçmesine yardım edeceği şüphesiyle Gaziantep’te yakalanmıştı. İfadelerinde Diyarbakır’daki bombalı eylemle hiçbir bağı olmadığını ileri süren Burhan Gök, 26 ay tutuklu kaldıktan sonra davanın 25 Temmuz 2017 tarihindeki 6’ncı duruşmasında tahliye edilmişti. Hakkında herhangi bir adli kontrol tedbiri alınmayan, duruşmaya bizzat veya SEGBİS aracılığıyla katılması yönünde de karar bulunmayan Gök 7’nci duruşmaya katılmamıştı.

Balı’yla konuşmaları dosyaya girecek

Davanın dün görülen duruşmasındaysa Gök’ün tekrar tutuklanmasına yol açabilecek belgeler müşteki avukatları tarafından mahkemeye sunuldu. Mahkemedeki ifadelerinde kendine ait olduğunu kabul ettiği telefon numarasından Burhan Gök’ün 18 Kasım 2014’te, o dönem İslam Devleti Hudut İdaresine bağlı olarak Türkiye Sınır Emirliği görevini yürüten İlhami Balı’yla yaptığı konuşma mahkemeye teslim edildi. Ankara 9. Ağır Ceza Mahkemesinin aldığı iletişimin tespiti kararı sayesinde belirlenen görüşmede Gök, sınırı geçecek bir şahsın Kilis-Elbeyli’ye gönderilmesini sağlıyordu. Mahkeme müzekkere yazılarak, ilgili soruşturmada Burhan Gök hakkında elde edilen bulguların Ankara Cumhuriyet Başsavcılığından istenmesine karar verdi.

BTK Gök’ün kullandığı numaraları araştıracak

İlhami Balı’yla yaptığı 18 Kasım 2014 tarihli görüşmede Burhan Gök’ün kendisini “Ahmet Furkan” ismiyle tanıtması bir başka soruşturmayı daha mahkemenin gündemine getirdi. Yabancı şahısların Türkiye’den İslam Devletine geçişlerini yürüten İslam Devleti Türkiye Kolu yetkilisi Ebu Suheyf’in Ahmet Furkan isimli bir şahısla yaptığı 16 Ekim 2014 tarihli görüşmenin detayları da mahkeme tarafından İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığından istendi. Ebu Suheyf’le görüşmesinde kendini “Türkiye Sınır Emirliği görevini İlhami Balı’dan devralan kişi” olarak tanıtan Ahmet Furkan isimli şahsın Burhan Gök olup olmadığının kesin olarak belirlenebilmesi için mahkeme Burhan Gök’e ait HTS kayıtlarını da istedi. Öte yandan mahkeme Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumundan (BTK) da talepte bulunacak; Burhan Gök’ün telefonunun IMEI numarasının tespit edilmesi, bu IMEI numarasıyla kullanılmış diğer SIM kartların da mahkemeye bildirilmesi istenecek.

İlgili haber: http://www.diken.com.tr/diyarbakir-saldirisi-davasinda-mahkeme-en-kritik-sanigi-elinden-kacirmis/