16 termik santral ve pek çok altın madeninin kıskacındaki Çanakkale’de, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nden sorumlu Vali Yardımcısı’nın mensubu olduğu bisiklet grubu ile altın madenciliği ve termik şirketleri arasındaki ilginç ilişki şaşırtıyor

Doğu Eroğlu (2 Haziran 2014 BirGün Gazetesi)

Çanakkale’de Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nün bağlı olduğu Vali Yardımcısı Bekir Sıtkı Dağ’ın 4. Atikhisar Kır Şenliği’nde katılımcılarla yaşadığı gerginlik, çevre ve enerji yatırımlarından sorumlu Vali Yardımcısı ile termik ve altın madenciliği şirketleri arasındaki garip ilişkiyi ortaya çıkarttı. Altın madenciliği şirketleriyle ilişkisi bulunduğu iddiası üzerine şenliğe katılan yurttaşlarca protesto edilen Dağ’ın mensubu olduğu 18 Mart Bisiklet Grubu’na, Çanakkale’de iki altın madeni işleten Kuzey Biga Madencilik ile Çanakkale’de pek çok termik santral projesi bulunan İÇDAŞ’ın sponsor olduğu anlaşıldı. Kuzey Biga Madencilik ve İÇDAŞ firmalarının isimlerinin yazdığı bisiklet formasıyla da görüntülenen Dağ, şenlikte yaşanan olaylara ilişkin yaptığı yazılı açıklamada sponsorluk iddialarını cevapsız bıraktı. Dağ’ın üyesi olduğu bisiklet topluluğu, özellikle altın madenlerine yaptıkları ziyaretlerle yerel basında gündeme gelmiş, topluluk adına yapılan açıklamalarda altın madenciliğine ilişkin kullanılan “Anlatılan olumsuz hikâyeler ile gördüklerimiz arasında büyük fark var” ifadeleri tepki çekmişti.

Vali yardımcısı yuhalandı

Vali Yardımcısı Dağ ile maden ve enerji şirketleri arasındaki ilişkinin sorgulanmasına yol açan olaylar, 4 Mayıs Pazar günü Çanakkale Kent Meclisi’nce düzenlenen 4. Atikhisar Kır Şenliği’nde başladı. Çanakkale Çevre Platformu’nun eski sözcüsü Çanakkale İl Genel Meclisi CHP grup başkanvekili Hicri Nalbant’ın kürsüde olduğu sırada Vali Yardımcısı Dağ konuşmaya müdahalede bulundu. Nalbant’ın, “Bazı bisiklet grupları üzerlerinde altın tekellerinin ismi olan formalarla Çanakkale Şehitlere Saygı Bisiklet Turu’na katılıyorlar” ifadesi üzerine kürsüye yaklaşan Dağ, Nalbant’a tepki gösterdi. 18 Mart Bisiklet Grubu isimli organizasyonun bisiklet formasında Çanakkale’de altın madenciliği yapan Kuzey Biga Madencilik firmasının isminin bulunmasına kızan yurttaşlar durumu protesto etti. Vali Yardımcısı Dağ ve beraberindeki bisikletçiler protesto üzerine şenlikten ayrılmak zorunda kaldı.

‘Sıra dışı bir bisikletçi!’

Şenlikte yaşananları BirGün’e değerlendiren Nalbant, 18 Mart Bisiklet Grubu ile altın madenciliği şirketlerinin arasındaki ilginç ilişkiyi anlattı. Nalbant, “Vali Yardımcısı Dağ’ın sıra dışı bir bisikletçi olduğu görülüyor. Grubu yönetiyor; bisikletlerine binip Bergama’ya, Ovacık madenine gidiyorlar. Altın madenciliği konusunda kamuoyuna yanlış bilgiler verip ‘Altın madenciliği zararsızdır’ diyorlar. Maden şirketlerinin verdiği mangal partilerine katılıyorlar. En kritiği son dönemde Dağ’ın Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nden sorumlu vali yardımcılığı görevine gelmesi. Artık bu iş tartışmasız bir şekilde anlaşıldı” diye konuştu.

O iddialara değinmedi

Şenlikte yaşanan olaylardan sonra Çanakkale Çevre Platformu yaptığı yazılı açıklamada altın madenciliği firmalarıyla doğrudan dirsek temasında olan Vali Yardımcısı Dağ’ın görevi bırakmasını istemiş, Dağ ise verdiği yanıtta bu iddialara değinmemişti. Giydiği bisiklet formasında Kuzey Biga Madencilik reklamı taşıdığı için eleştirilen Dağ yazılı açıklamasında Şehitlere Saygı Bisiklet Turu’na destek veren kurumları saymış, mensubu olduğu 18 Mart Bisiklet Grubu’yla ilgili iddialar hakkında açıklama yapmamıştı. Dağ, “Yaklaşık 9 aydır yürütmeye çalıştığım Çevre ve Şehircilikten sorumlu Vali Yardımcılığı görevimi de çevrenin korunması konusunda yine aynı duyarlılık ve hassasiyetle yerine getirmeye çalıştığımı düşünüyorum. Görev yaptığım süre zarfında tek bir altın şirketine bile ne arama konusunda ne de işletme konusunda tek bir ruhsat verilmiş olmamasına rağmen yuhalattırılmamı şiddetle kınıyorum. İddia edilenlerin aksine hiç bir maden şirketi bu organizasyona (Şehitlere Saygı Bisiklet Turu) davet edilmemiş veya destekleri talep edilmemiştir” ifadelerini kullanmıştı.

Sponsorları altın madencileri

Vali Yardımcısı Dağ’ın mensubu olduğu 18 Mart Bisiklet Grubu’na sponsor olduğu, bisiklet formasındaki reklamdan da anlaşılan Kuzey Biga Madencilik, Kanadalı madencilik firması Alamos Gold’a bağlı. Alamos’un Türkiye’deki faaliyetlerini yürüten Kuzey Biga Madencilik, Ağı Dağı ve Kirazlı mevkilerinde iki farklı maden işletiyor. Öte yandan, 18 Mart Bisiklet Grubu’nu Ağustos 2013’te düzenlediği mangal partisinde ağırlayan Batı Anadolu Madencilik ise Avustralyalı bir firmanın Türkiye taşeronluğunu yapıyor. Dünyanın farklı bölgelerinde madencilik yapan Chesser Resources firması, Batı Anadolu Madencilik A.Ş.’nin sahibi konumunda. Batı Anadolu Madencilik A.Ş.’nin hisseleri, aynı zamanda Chesser Resources’ın Genel Müdürü Richard Karel Valenta’ya ait. 18 Mart Bisiklet Grubu 8 Kasım 2013’te Bergama’daki Ovacık altın madenini de ziyaret etmiş, grup üyeleri basına yaptıkları açıklamada, “Doğrusu altın madenine gelirken böyle bir manzarayla karşılaşacağımızı beklemiyorduk. Anlatılan olumsuz hikâyeler ile gördüklerimiz arasında büyük fark var. Altın madenciliğine karşı olumsuz düşüncelere sahip olan herkesin mutlaka Ovacık Altın Madenini ziyaret etmesi gerekiyor” ifadelerini kullanmışlardı.

Termik santral de sponsor oldu

Çanakkale’de hâlihazırda iki farklı termik santral işleten İÇDAŞ şirketi de 18 Mart Bisiklet Grubu’nun sponsorları arasında. İÇDAŞ’ın sahibi olduğu ve 1200 MW kurulu güce yükseltilmesi beklenen Bekirli Enerji Santralı’nı Başbakan Erdoğan, “Türkiye’de daha binlerce İÇDAŞ’lara ihtiyacımız var” diyerek açmış, açılışa 7 de bakan katılmıştı. İÇDAŞ, enerji, tersane, çelik ve elektrik dağıtım gibi sektörlerin yanı sıra çimento ile lüks inşaat alanlarında da faaliyet gösteriyor. İÇDAŞ’ın ortaklarından Bayram Yusuf Aslan, Necati Aslan ve Tacettin Aslan 550 milyon dolarlık servetleriyle Forbes Türkiye’nin hazırladığı Türkiye’nin en zengin 100 kişisi listesinde 84’üncülüğü paylaşmışlardı. Aslan ailesinin fertleri 2012’de 375’er milyon dolar olan kişisel servetlerini 2013’te 550’şer milyon dolara çıkartmışlardı.

İnşaatı görmeyen kurul Dağ’a bağlı

Çanakkale’nin Karabiga beldesinde 4’e bölünüp kamuoyundan kaçırılmak istenen termik santralin hukuksuz inşaatını denetleyen ancak herhangi bir çalışmaya rastlayamayan Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü de Dağ’a bağlı. Cengiz İnşaat’ın sahibi olduğu CENAL termik santralı için yargıdan gelen yürütmeyi durdurma kararlarına rağmen inşaatın devam etmesi üzerine şikâyette bulunan Karabigalılar beklemedikleri bir yanıt almış, bölgede inceleme yapan Çanakkale Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü yetkilileri santral için sürdürülen inşaat çalışmalarını “tespit edememişti.”