Ankara’da polis, Yabancı Uyruklu Öğrenci Sınavı’na girmeye hazırlanan 22 yaşındaki İspanyol vatandaşını 31 Mayıs’ta çıkan olaylarda fotoğraf çektiği için gözaltına aldı. 2 gündür gözaltında tutulan ve sınır dışı edilecek olan Carlos Fernando Garcia sınava giremedi

Doğu Eroğlu (3 Haziran 2014, BirGün Gazetesi)

Bir süredir Ankara’da yaşayan ve Yabancı Uyruklu Öğrenci Sınavı’na (YÖS) hazırlanan 22 yaşındaki İspanyol vatandaşı Carlos Fernando Garcia, Gezi Eylemleri’nin birinci yıldönümünde fotoğraf çekerken Ankara’daki yurttaşlara saldıran polis kuvvetleri tarafından gözaltına alındı. Kızılay Meydanı’nda cep telefonuyla fotoğraf çektiği sırada çevik kuvvet ekipleri tarafından önce çektiği fotoğraflar cep telefonundan zorla sildirilen ve gözaltına alınan Garcia, Gezi Eylemleri’nin yıldönümü olan 31 Mayıs’taki polis saldırısının ardından Kızılay Meydanı’nda gözaltına alınan diğer yurttaşlarla birlikte Ankara Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü. Diğer yurttaşlar serbest bırakılırken, Garcia sınır dışı edilmek üzere savcı tarafından Yabancılar Şubesi’ne sevk edildi. Yabancılar Şube’deki nezarete atılan Garcia, ev arkadaşıyla yaptığı konuşmada şubedeki polislerin kendisine hakaret ettiğini ve “Git kendi ülkende oku, burada ne işin var! Sen Mason musun?” diye bağırdıklarını ifade etti. Sınır dışı işlemi Ankara’dan yapılamadığı için, Pazar sabahından bu yana İstanbul’a gönderilmek üzere Ankara Emniyet Müdürlüğü Yabancılar Şubesi’nde tutulan Garcia, resmi işlemlerin tamamlanmasının ardından sınır dışı edilecek ve Çarşamba günü İspanya’ya gönderilecek. Sınır dışı işleminden ötürü, Garcia’nın 3 yıl boyunca Türkiye’ye giriş yapamamasına yol açacak bir tedbir kararı alınacak.

Cep telefonundaki fotoğraflar silindi

İddiaya göre, polis itham hakkında hiçbir kanıt sunmaksızın, Garci’yı görevli polis memuruna mukavemet ve görevi yaptırmamak için direndiği gerekçesiyle dosyayı savcılığa intikal ettirdi. Cep telefonundaki fotoğraflar silindiği için, Garcia’nin olay esnasında polise herhangi bir saldırıda bulunmadığını kanıtlaması da engellenmiş oldu. Sınır dışı işlemini engellemeye çalışan avukatları dışında, ev arkadaşı dışında hiçbir yakını gözaltında tutulduğu süre boyunca Garcia’yla görüştürülmedi. Garcia’nın Avukatı Deniz Özbilgin BirGün’e yaptığı açıklamada, Garcia’nın gözaltına alınışını şu ifadelerle anlattı: “Garcia Kızılay Meydanı’nda fotoğraf çekerken yanına bir çevik kuvvet ekibi yanaşmış ve telefonundaki fotoğrafları silmesini istemiş. ‘Sileceksin! Delete, delete!’ diye bağırarak fotoğrafları sildirmişler ve yanından uzaklaşmışlar. Bu olayın üzerinden bir dakika geçmeden başka bir çevik kuvvet ekibi eylemci olduğunu düşünüp Garcia’yı gözaltına almış. Yasadışı eyleme katıldığı ve dağılın ihtarına karşın dağılmadığı gerekçesiyle savcılık sınır dışı kararı aldı. 1 Haziran sabahı girmesi gereken YÖS’e giremediği için kendisi de çok üzgün ve artık Türkiye’de kalmak istemiyor.”

Sınava girmesi engellendi

1 Haziran Pazar sabahı Ankara Üniversitesi’nin yabancı öğrenciler için düzenleyeceği Yabancı Uyruklu Öğrenci Sınavı’na katılmaya hazırlanan Garcia, fotoğraf çekerken gözaltına alınması yüzünden sınava da giremedi. Gözaltı işlemleri Pazar sabaha karşı 05.30 sularında biten ve serbest bırakılan diğer yurttaşların aksine, Garcia Ankara Emniyeti Yabancılar Şubesi’ne gönderildi ve sabah saat 09.00’da yapılacak YÖS’e girmesi engellendi. Yabancılar Şubesi’ne götürülen Garcia hakkında sınır dışı işlemleri başlatıldı. Sınır dışı edilmesi halinde tedbir kararı gereği 3 yıl boyunca Türkiye’ye girmesi engellenecek olan Garcia, bu idari tedbir kararına karşı dava açacağını, herhangi bir suç işlememesine karşın hakkında bir iddianame düzenlemesi durumundaysa hukuk mücadelesi verip kendisini sonuna kadar savunacağını avukatı aracılığıyla iletirken, Garcia’nın Çarşamba günü İstanbul Atatürk Havalimanı’ndan İspanya’ya gönderilmesi bekleniyor.