Yabancı Uyruklu Öğrenci Sınavı’na girmeye hazırlanan 22 yaşındaki İspanyol vatandaşı, 31 Mayıs’ta çıkan olayları fotoğrafladığı için gözaltına alındı. 5 gün gözaltında tutulan Carlos Fernando Garcia sınır dışı edildi

Doğu Eroğlu (5 Haziran 2014 BirGün Gazetesi)

Bir süredir Ankara’da yaşayan ve Yabancı Uyruklu Öğrenci Sınavı’na (YÖS) hazırlanan 22 yaşındaki İspanyol vatandaşı Carlos Fernando Garcia, Gezi Eylemleri’nin birinci yıldönümünde fotoğraf çekerken Ankara’daki yurttaşlara saldıran polis kuvvetleri tarafından gözaltına alındı. İstanbul ve Ankara’da 31 Mayıs’ta çıkan olaylarda gözaltına alınan tüm yurttaşlar serbest kalırken, Garcia 5 gün boyunca Ankara Emniyeti’nde tutulduktan sonra dün sınır dışı edilerek İspanya’ya gönderildi. Gezi Parkı eylemlerinin yıldönümü için toplanan kitleye polis saldırısını fotoğrafladıktan sonra önce cep telefonundan fotoğrafları zorla silinen, sonra da gözaltına alınan Garcia YÖS’e de giremedi.

Beş gün gözaltında kaldı

Ankara Üniversitesi’nin 1 Haziran Pazar günü düzenleyeceği Yabancı Uyruklu Öğrenci Sınavı’na girmeye hazırlanan Garcia, 31 Mayıs günü Gezi Parkı eylemlerinin yıldönümü sırasında Kızılay Meydanı’nda çıkan olayları cep telefonuyla fotoğrafladı. Fotoğraf çektikten sonra yanına gelen çevik kuvvet ekipleri Garcia’ya baskı yaparak fotoğrafları zorla sildirdi. Bu olayın hemen ardından bir başka çevik kuvvet ekibi, gösterici olduğu iddiasıyla Garcia’yı gözaltına aldı. Olaylar sırasında yalnızca fotoğraf çektiğini belirten Garcia, cep telefonundaki fotoğraflar polis tarafından zorla silindiği için iddiasını ispatlayamadı. Öte yandan, Garcia’nın herhangi bir suç işlediğine dair delil de bulunmamasına karşın, nöbetçi savcı Garcia’yı sınır dışı edilmek üzere Ankara Emniyet Müdürlüğü Yabancılar Şubesi’ne sevk etti. Garcia, 5 gün boyunca gözaltında kaldıktan sonra dün saat 15.55’te Lufthansa’nın tarifeli uçuşuyla Ankara Esenboğa Havalimanı’ndan sınır dışı edildi.

Sınava girmesi engellendi

1 Haziran Pazar sabahı Ankara Üniversitesi’nin yabancı öğrenciler için düzenleyeceği Yabancı Uyruklu Öğrenci Sınavı’na katılmaya hazırlanan Garcia, fotoğraf çekerken gözaltına alınması yüzünden sınava da giremedi. Gözaltı işlemleri 1 Haziran Pazar günü sabaha karşı 05.30 sularında biten ve serbest bırakılan diğer yurttaşların aksine, Yabancılar Şubesi’ne gönderilen Garcia sabah saat 09.00’da yapılacak YÖS’e de giremedi.