Toplumsal olaylarda polis tarafından kullanılan ve pek çok yurttaşın yaralanmasına hatta gözlerini kaybetmesine yol açmasına karşın yetkililerce varlığı inkar edilen plastik mermi ve basınçlı tüfekleri CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran TBMM gündemine getirdi.

Doğu Eroğlu, (8 Haziran 2014 BirGün Gazetesi)

BirGün’deki haber üzerine İçişleri Bakanı tarafından yanıtlanması istemiyle TBMM’ye bir soru önergesi sunan Oran, polis saldırıları sırasında güvenlik kuvvetlerince kullanıldığı pek çok defa görüntülenen FN303 tipi basınçlı tüfeği ile bu tüfekle atılan plastik kaplamalı ve metal alaşımlı mermileri gündeme getirdi.

Mermilerdeki metal içeriği de sordu

İçişleri Bakanlarına yönelttiği önceki soru önergelerinde, “Envanterimizde plastik mermi yok” ve “Dış yüzeyi balmumu ya da jelatin ile kaplanmış boya kapsülleri var” yanıtlarını alan Oran, bu defa doğrudan polis tarafından kullanıldığı pek çok kez fotoğraflara da yansıyan cihazları sordu. İçişleri Bakanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü envanterinde kaç FN303 tipi tüfek bulunduğunu, bu tüfeğin demirbaş kayıtlarına hangi isim veya kodla kaydedildiğini soran Oran, FN303’le birlikte kullanılan plastik mermilerdeki metal içeriği de gündeme getirdi. İçişleri Bakanlığı’nın, 7/26850 sayılı soru önergesine, “EGM envanterinde metal içerikli mermi bulunmamaktadır” yanıtını verdiğini anımsatan Oran, FN303 tipi tüfekle kullanılan mermilerde bir ağır metal olan bizmut bulunup bulunmadığının da açıklanmasını istedi.

Barış bu tüfekle mi vuruldu?

29 Mayıs 2013 tarihinden itibaren polisin attığı “dış yüzeyi balmumu ya da jelatin ile kaplanmış boya kapsülleri” nedeniyle kaç kişinin yaralandığını soran Umut Oran, 1 Mayıs 2014 tarihinde Ankara’da polis saldırısı sonucunda sol gözünü kaybeden 18 yaşındaki Barış Ceyhan’ı yaralayan memur hakkında yapılan soruşturmanın da detaylarını istedi. Oran, Ceyhan’ın gözünü kaybetmesine yol açan polisin kimliğinin belirlenip belirlenmediğini, ilgili memurun sicil numarasını ve görev yerini Bakanlığa sordu. 1 Mayıs gösterileri sırasındaki polis saldırısında gözünü kaybeden Barış Ceyhan’ın, FN303 tipi tüfekten çıkan ve isabet ettiği dokuya yayılan çok küçük metal parçalar içeren mermilerin hedefi olduğu sanılıyor.