Doğu Eroğlu (11 Haziran 2014 BirGün Gazetesi)

Irak Merkezi Yönetiminin rızası olmadan, Türkiye ve Irak Kürdistanı’nın Adana Ceyhan’a kadar inşa ettiği boru hattıyla taşınıp gemilere yüklenen petrole alıcı bulunamıyor. 22 Mayıs’ta Ceyhan’dan ayrılan ve 115 milyon dolarlık petrol taşıyan United Leadership tankeri yaklaşık 20 gündür Fas açıklarında beklerken, 4 Haziran’da Adana’dan ayrılan Seamusic tankeri de İtalya’ya yanaşamadı. 10 Haziran saat 13.00’te Trieste yakınlarına gelen gemi, hâlâ Trieste ile Muggia limanları arasında demirli bir biçimde bekliyor.

İtalya da almadı

Uluslararası deniz trafiği takip sistemlerine göre, Türkiye saatiyle 13.00 sularında İtalya’nın Trieste limanına varan gemi, limana 20 deniz mili kala zig-zaglar çizmeye başladı. Rotasını değiştiren Seamusic önce “U dönüşü” yaparak yeniden Adriyatik Denizi’ne doğru açıldı, sonrasındaysa Trieste yakınlarındaki Muggia limanına yöneldi. Saat 10.00 sularında rotasını yeniden Trieste’ye çeviren gemi, bir süre limana doğru yol aldıktan sonra Muggia ile Trieste limanları arasında demirledi. Saat 15.30’ta demir atan gemi, tıpkı Irak Kürdistanı petrolünü taşıyan ilk gemi olan United Leadership gibi beklemeye koyuldu. BirGün’e konuşan Trieste Limanı Yönetimi yetkilileri Seamusic’in Trieste’ye yanaşmadığını doğrularken, geminin niçin limana giriş izni alamadığı konusunda açıklama yapmaktan kaçındılar. Seamusic ham petrol tankerinde yaklaşık 90 milyon dolar değerinde ham petrol olduğu tahmin ediliyor. SOMO’nun müdahalesi ardından tankerlerdeki ham petrolün fiyatının düştüğü belirtilmiş, düşük fiyata karşın petrole alıcı çıkmamıştı.

Ne olmuştu?

United Leadership tankeri 22 Mayıs’ta Irak Kürdistanı’ndan gelen ham petrolün yüklenmesinin ardından denize açılmış ve ABD’li petrol şirketlerine ait rafinerilerin bulunduğu Meksika Körfezine doğru yol almaya başlamıştı. Irak Kürdistanı’nın petrol gelirini Irak Merkezi Yönetimiyle paylaşmak istememesi üzerine Irak Petrol Bakanlığı ve Irak Devlet Petrol Pazarlama Kurumu’nun (SOMO) devreye girmesiyle uluslararası kriz başlamıştı. Beyaz Sarayın da Irak Merkezi Yönetimine destek vermesi sonrasında örtülü bir ambargo başlamı, United Leadership Atlas Okyanusu’nda bir süre yol aldıktan sonra “U dönüşü” yaparak rotasını Kuzey Afrika’ya çevirmişti. 27 Mayıs’ta Fas’ın Kazablanka şehrinin doğusundaki Muhammediye limanına yanaşmak isteyen fakat izin alamayan tanker, o tarihten itibaren Atlas Okyanusunda demirli bir şekilde bekliyor.