Başbakanlık Bakanlığa ‘Nükleerin ÇED Raporunu açıklayın’ dedi

Akkuyu Nükleer Güç Santraline ait kamuoyuna açıklanmayan ÇED Raporuna bilgi edinme hakkı yoluyla erişilemeyince mesele Başbakanlığa gitti, Başbakanlık Bakanlığa ‘Raporu açıklayın’ dedi

Doğu Eroğlu (13 Haziran 2014 BirGün Gazetesi)

Nisan ayında Anadolu Ajansı’nda çıkan bir haberde Çevre ve Şehircilik Bakanlığına teslim edildiği belirtilen ancak kamuoyuna açıklanmayan Akkuyu Nükleer Güç Santralı (NGS) Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) raporu Başbakanlık ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığını birbirine düşürdü. Başbakanlık Bilgi Edinme Değerlendirme Kurulu raporu açıklamayan Çevre ve Şehircilik Bakanlığından hem kanunu uygularken daha dikkatli olmasını, hem de Akkuyu NGS’nin ÇED Raporunu kamuoyuna açıklamasını istedi.

 Bakanlığa ‘Raporu açıkla’ ayarı

Kamuoyuna açıklanmayan ÇED raporunu, raporun sunulduğu 6 Nisan tarihinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığına soran Avukat Cömert Uygar Erdem, Bakanlıktan net yanıt alamadı. ÇED Raporunun Bakanlığa bağlı birimlerin internet sayfalarında yayınlanacağını açıklamış, raporu paylaşmaktan kaçınmıştı. Bakanlığın kamuya açık olması gereken belgeyi paylaşmayı reddetmesi üzerine Erdem Başbakanlık Bilgi Edinme Değerlendirme Kuruluna itirazda bulundu. Erdem’in başvurusunu 10 Haziran tarihinde karara bağlayan Bilgi Edinme Değerlendirme Kurulu, Çevre ve Şehircilik Bakanlığının ret cevabının yetersiz olduğunu, Raporun başvuru sahibinin erişime açılması gerektiğine karar verdi. Bilgi Edinme Değerlendirme Kurulu itiraza ilişkin karar metninde, Bakanlığa uyarıda da bulundu. 4982 sayılı Bilgi Edinme Hakkı Kanununu anımsatan Kurul, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile ilgili idarelerin bundan sonra kanuna ilişkin uygulamalarda “daha dikkatli olmasını” istedi. Kamuoyuna açıklanmayan Akkuyu NGS ÇED Raporunun ilerleyen günlerde Avukat Cömert Uygar Erdem’e gönderilmesi bekleniyor. Av. Erdem ise kararla ilgili olarak “Karar, şirketin iddialarının aksine Akkuyu NGS ÇED sürecinin şeffaf ve katılımcı olarak işletilmediğini ortaya koyuyor. Bakanlık artık raporu kamuoyuyla paylaşmak zorundadır, raporu paylaşmamak suçtur.” yorumunu yaptı.