Ankara’da iki Kürt üniversite öğrencisinin uğradığı satırlı saldırıyla ilgili polis ne delil topladı ne de olayın faili olduğu iddia edilen kişileri ifadeye çağırdı, saldırıya uğrayan SBF’li öğrenciler dün gözaltına alındı

Doğu Eroğlu (19 Haziran 2014 BirGün Gazetesi)

8 Mayıs gecesi Ankara’da ülkücü bir grubun satırlı saldırısına hedef olan Kürt üniversite öğrencileri, gözaltına alınıp Ankara Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubeye götürüldüler. Satırlı saldırıda yaralanan Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi (SBF) öğrencileri Adnan Sural ve Muhammed Kaya gözaltına alınırken, Sural ve Kaya’nın saldırının faili olduğunu iddia ettiği ve isimlerini Emniyete de bildirdikleri şahısların hala ifadeleri bile alınmadı. Saldırıya uğrayan Sural ve Kaya’nın da aralarında olduğu dört öğrenci “YDG-H ve PKK üyesi oldukları” şikâyeti üzerine gözaltına alınırken, şikâyette bulunan ülkücü öğrenciler fakülteye gelmemeleri yönünde tehdit aldıklarını ifade ettiler. Şikâyeti yapan kişiler arasında, Sural ve Kaya’ya satırlı saldırıyı gerçekleştiren şahısların olup olmadığı ise henüz kesinlik kazanmadı. Dört öğrencinin Ankara Emniyet Müdürlüğündeki ilk ifadelerinin ardından bugün sabah saatlerinde Ankara Adliyesine sevk edilmeleri bekleniyor.

Ne olmuştu?

8 Mayıs gecesi, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde (SBF) düzenlenen İnek Bayramı programının ardından kaldıkları eve doğru giden SBF öğrencileri Adnan Sural ve Muhammed Kaya, gece 23.20 sularında tanımadıkları altı şahsın saldırısına uğramış, kendilerini polis gibi tanıtan şahıslar Sural ve Kaya’ya satırla saldırmışlardı. Darp raporu alan ve karakolda şikâyetçi olan Kaya ve Sural, polisin delil toplamaması üzerine olayla ilgili güvenlik kamerası kayıtlarını kendileri edinmiş, olayın faillerinden biri olduğunu düşündükleri A. T.’nin ismini karakola bildirmelerine karşılık A. T. ifadeye bile çağrılmamıştı. BirGün’e konuşan Sural,  “Savcılık meseleyle ilgilenmediği için delilleri kendimiz topladık. Fakat saldırıyı kaydettiğini düşündüğümüz kameraların sahipleri bize görüntüleri vermek istemiyorlar. Savcılık polis eliyle bu görüntüleri rahatlıkla edinebilir fakat birtakım gerekçelerle isteksiz davranıyorlar. Kürt olduğumuz için bize saldıran milliyetçi görüşlü öğrencilerden birinin ismini öğrendik. Fakat ismini karakola bildirmemize rağmen bu şahıs ifadeye çağrılmıyor” demiş, polisin soruşturma yapmamasını eleştirmişti.