‘Envanterimizde yok’ denilen FN-303 tipi plastik mermi tüfeği ve mermi kullanımının, bir yazışmada Ankara Emniyeti tarafından itiraf edildiği ortaya çıktı

Doğu Eroğlu (25 Haziran 2014 BirGün Gazetesi)

Toplumsal olaylara müdahale eden polisin defalarca yurttaşlara karşı kullanırken görüntülendiği ancak İçişleri Bakanlığı tarafından varlığı inkâr edilen FN-303 tipi plastik mermi tüfeklerinin ve plastik mermi mühimmatının Ankara Emniyetinin envanterinde olduğu, itiraf niteliğindeki bir yazışmayla ortaya çıktı. Hayati organlara isabet ettiğinde ciddi yaralanmalara yol açan, pek çok yurttaşınsa gözlerini yitirmelerine sebep olan FN-303 tipi plastik mermi ve tüfeklerin varlığı, İçişleri Bakanlığı tarafından CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran’ın soru önergelerine verilen yanıtlarda inkâr edilmişti. Türkiye İnsan Hakları Vakfı Gezi Parkı eylemlerinde polis şiddeti sonucu ortaya çıkan yaralanmaları değerlendirdiği raporda FN-303 tipi plastik mermilere yer vermiş, mermi çekirdekleri içindeki metal partiküllerin isabet ettiği göz çukuruna saçılarak yurttaşları kör ettiğine dikkati çekmişti.

‘421 adet FN-303 fişeği’ itirafı

FN-303 tipi plastik mermi tüfeği ve mühimmatın Emniyet envanterinde bulunduğu gerçeği, Ankara Emniyeti ile Güvenlik Şube Müdürlüğü arasındaki bir yazışmaya yansıdı. Ankara Emniyet Müdürlüğü Ethem Sarısülük’ün 16 Haziran 2013 tarihindeki cenaze töreniyle ilgili soruşturmada, Güvenlik Şube Müdürlüğünden cenaze günü yaşananlara ilişkin bilgi ve görüntü talep etti. Çevik Kuvvet Şube Müdürü Fatih Umutlu imzasıyla 21 Kasım 2013’te gönderilen yanıtta, İçişleri Bakanlığı ve Emniyet yetkilileri tarafından varlığı gizlenen FN-303 tipi plastik mermi tüfeği ve mühimmatının envanterde yer aldığı belirtildi. Varlığı kamuoyundan gizlenen mühimmatın Ankara’daki Gezi Parkı eylemleri ve Ethem Sarısülük’ün cenazesindeki olaylarda kullanıldığını belirten belgede şu ifadeler yer aldı: “16.06.2013 tarihinde meydana gelen protestolarda görev sonrası raporlar incelendiğinde yaklaşık olarak; 3140 adet 37/38 mm Tip-1 tenvir gaz fişeği, 507 adet 40 mm Tip-2 tenvir gaz fişeği, 300 adet gaz el bombası (dumanla yayılan), 160 adet gaz el bombası (patlayarak yayılan), 421 adet FN-303 savunma tüfeği fişeği, 125 adet darbe etkili köpük fişeği, 287 adet savunma tüfeği mühimmatı kullanılmıştır.”

Plastik mermi yalanı ortada

Polis birimleri tarafından kullanılan plastik mermi atan tüfekler ve mühimmata ilişkin CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran 18 Haziran 2013 tarihinde 3 soru önergesi vermiş, İçişleri Bakanlığı ise önergelere sunduğu 3 yanıtta da Emniyet envanterinde plastik mermi bulunmadığını ifade etmişti.

Önerge 1: Oran İçişleri Bakanlığına “Emniyet Genel Müdürlüğü ve Jandarma Genel Komutanlığı envanterinde plastik mermi var mıdır?” diye sordu. Bakanlık, “Envanterde önergede adı geçen mühimmat bulunmamaktadır” dedi.

Önerge 2: Oran İçişleri Bakanlığına, Emniyet envanterinde paintball silahı benzeri sıkıştırılmış havayla çalışan sert plastik bilyeler atan tüfekler olup olmadığını sordu. Bakanlık bu soruya, “Envanterde plastik ve metal içerikli mermi bulunmamakta olup, dış yüzeyi balmumu ya da jelatinle kaplanmış boya kapsülleri, yasadışı gösterilerin dağıtılması amacıyla, eğitim almış personel tarafından kullanılmaktadır” yanıtını verdi.

Önerge 3: Plastik mermilerin envantere farklı isimle girilmiş olma olasılığından hareketle, Oran İçişleri Bakanlığına “Emniyet envanterinde ‘yuvarlak uçlu’ mermi var mıdır?” sorusunu da yöneltti. Bu soruya gelen yanıt da, “Envanterde önergede adı geçen mühimmat bulunmamaktadır” biçimindeydi.