Ocak ayında IŞİD’e katılan ODTÜ Fizik bölümü mezunu Raşid Tuğral’ın ardından, Tuğral’ın yakın arkadaşı aynı bölüm öğrencisi Adem Kocaöz’ün de savaşçı olmak üzere Suriye’ye geçtiği iddia ediliyor

Doğu Eroğlu (2 Kasım 2015, Birgün Gazetesi)

ODTÜ Kütüphanesinde bulunan mescitteki tefsir derslerine katıldıktan sonra Selefi ideolojiyi benimseyip IŞİD saflarında savaşmak üzere Suriye’ye giden Raşid Tuğral’dan sonra, aynı tefsir derslerini Tuğral’la birlikte alan ODTÜ Fizik Bölümü son sınıf öğrencisi Adem Kocaöz’ün de IŞİD’e katıldığı öne sürülüyor. Kocaöz’e yakın bir ismin BirGün’e verdiği bilgiye göre, Eylül sonundan itibaren kendisine ulaşılamayan Kocaöz’ün IŞİD’e katıldığı ve Suriye’de bulunduğu, arkadaşı Raşid Tuğral tarafından teyit edildi. İddiaya göre, 27 Ekim tarihinde Kocaöz Ailesine ulaşan Tuğral, yaklaşık bir aydır nerede olduğu bilinmeyen Adem’in Suriye’de olduğunu bildirdi.

‘Selefilik kaynağa dönüştür’ demişti

IŞİD’e katıldığı iddia edilen Kocaöz’ün açıklamaları, Raşid Tuğral’ın IŞİD yolculuğuyla ilgili BirGün’de çıkan haberde de yer almıştı. Mayıs ayındaki görüşmede, ODTÜ Kütüphanesindeki mescitte yapılan tefsir derslerinin radikalleşmeye götüren adım olduğunu reddetmeyen Kocaöz, şunları söylemişti: “Bu görüşü [Selefi ideoloji] benimsememiz zaten kaynağa dönüş anlamı taşıyor. Okumalarımızda bunu anladık. Zaten bir Müslüman inancının kaynağını sorguladığında Selefi ideolojiye, yani Hadis ve Kuran’a varır. İslam, ortaya çıkışından sonra onla birlikte oluşan kültürü de yüzyıllar içinde kapsamıştır. Ancak bu kültür aslında İslam’a dahil değildir, çoğu vesvesedir. Koşullar gerektirdiğinde cihat etmek İslam’da farzdır.” Tuğral Ailesine yakın isimlere göre Raşid’i Suriye’ye uğurlayan da Adem’di. Mayıs ayında ODTÜ Fizik Bölümü öğrencileri de BirGün’e yaptıkları açıklamalarda, Kocaöz’ün de savaşmak üzere Suriye’ye gitmesinden endişelenildiğini söylemişti.

Yine aynı mescit

Kocaöz, Tuğral’dan sonra ODTÜ Kütüphanesinde bulunan mescitteki tefsir derslerini aldıktan sonra IŞİD’e katılan ikinci isim oldu. ODTÜ Fizik Bölümü araştırma görevlisi Ufuk Taştan, mescitte IŞİD sempatizanları bulunduğunu Tuğral’ın kendisine söylediğini BirGün’e şu sözlerle aktarmıştı: “Telaffuzu ve hitabeti kuvvetli olduğu için Raşid mescitte ara ara imamlık yapıyordu. Daha sonra IŞİD’çi yabancı öğrencilerin geldiğini, bu kişilerin imamlığı ondan devraldıklarını bana bizzat anlattı.”

Kocaöz’ü fotoğraftan sildiler

Mescitteki tefsir derslerinin ardından Selefi ideolojiyi benimsediği düşünülen Raşid Tuğral’ın IŞİD’e katılmasıyla tartışma konusu olan ODTÜ Mescit Topluluğuysa, ilginç bir tesadüfle bugünlerde yeniden ODTÜ gündeminde. Topluluğun Facebook sayfasında 28 Ekim akşamı, “Haftalık tefsir derslerimizden bir kare” ibaresi eşliğinde yayımlanan bir fotoğrafta, dersi yönlendiren isimlerden birinin Adem Kocaöz olduğunun görülmesi tepki geçti. ODTÜ’lülerin, Kocaöz’ün IŞİD mensubu Tuğral’la birlikte anılan bir isim olmasından ötürü tepki göstermesinin ardından sayfa fotoğrafa müdahale etti. Fotoğraf işlem programlarıyla manipüle edilen görüntü, Kocaöz’ün kadrajdan silindiği haliyle yeniden yayımlandı. Tepkiler büyüyünce Topluluk bir açıklama yaparak haklarında karalama kampanyası yürütüldüğünü duyurdu ancak fotoğraf üzerinde niçin manipülasyon yapıldığına değinilmedi. Kocaöz’ü mescitte bir tefsir dersi yürütürken gösteren fotoğrafın, en geç Eylül 2015’te, yani Kocaöz’ün Suriye’ye gidişinden önce çekildiği sanılıyor.

ODTÜ’den üçüncü mücahit

Adem Kocaöz, IŞİD saflarında savaşmak üzere Suriye’ye geçtiği iddiasının kesinlik kazanması halinde, Suriye İç Savaşının tarafları arasındaki radikal İslamcı silahlı örgütlere ODTÜ’den katıldığı tespit edilen üçüncü kişi olacak. ODTÜ’de öğrenim hayatını sürdürürken Suriye’deki cihatçı hareketlere katıldığı teyit edilen ilk kişi, ODTÜ Bilgisayar Mühendisliği Bölümü öğrencisi, Suriye kökenli Tarık Karaca olmuştu. El Kaide’nin Suriye kolu El Nusra’ya yakınlığıyla bilinen Islah Haber isimli internet sitesi, Karaca’nın 21 Mart 2014’te, Suriye’de Ermeni ve Alevi nüfusun yoğun olduğu Keseb’e düzenlenen saldırı sırasında öldüğünü duyurmuştu. Hatay’daki Yayladağı Sınır Kapısına yaklaşık 2 buçuk kilometre mesafedeki Keseb’e yapılan saldırı, cihatçı grupların Türkiye’den hücum ettiğinin anlaşılması üzerine Türkiye’de çok tartışılmıştı. Karaca’nın bu saldırıda ortaklaşa hareket eden El Nusra, İslami Cephe, Ensar’uş Şam, Şam İslami Hareketi veya Bayır Bucak Türkmen Tugayı örgütlerinden birine mensup olduğu sanılıyor.