Başbakan ve 4 Bakan ile Artvin Heyetinin toplantısı:

Davutoğlu ‘yargı süreci sonlanana kadar çalışma olmayacak’ dedi ancak Başbakanın verdiği sözler arasında Cengiz Holdinge ait iş makinelerinin Cerattepe’yi terk etmesi bulunmuyor

Doğu Eroğlu (24 Şubat 2016, Birgün Gazetesi)

Cerattepe’deki maden arama projelerine karşı 250’nci gününe ulaşan direnişle ilgili Başbakan Ahmet Davutoğlu’yla görüşen Artvin heyeti, Davutoğlu’ndan yargı kararı kesinleşene kadar Cerattepe’de çalışma yapılmamasının sözünü aldı. Buna karşın Artvinliler temkinli; zira Davutoğlu’nun verdiği sözler arasında şirkete ait iş makinelerinin bölgeyi terk etmesi yer almıyor.

Cerattepe için beş saatlik zirve

Başbakan Davutoğlu ve beraberindeki Bakanlar ile Artvin heyetinin toplantısı saat 11.00’de başladı. Görüşmeye Yeşil Artvin Derneği Başkanı Neşe Karahan, derneğin avukatı Bedrettin Kalın, AKP’li ve CHP’li vekiller, Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe ile kentten meslek odası ve sendika temsilcileri katıldı. Toplantının ilk 2 saatlik kısmında iktidar cephesinden, Başbakan Davutoğlu, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Çevre ve Şehircilik Bakanı Fatma Güldemet Sarı ile Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik hazır bulundu. Bu bölümdeki konuşmalarda ağırlıklı olarak maden arama projesinin halihazırdaki durumu, kentteki polis ablukası ve eylemler görüşüldü. Başbakan Davutoğlu, yargı süreci tamamlanıncaya kadar Cerattepe’de herhangi bir maden arama faaliyetinde bulunulmayacağının sözünü verdi.

Davutoğlu: ‘Zarar olacaksa biz de istemeyiz’

Toplantının ikinci kısmında ise Başbakan Davutoğlu Konya’daki programına katılmak üzere ayrıldı. Davutoğlu toplantıdan ayrılırken, “Gerçek bir zarar meydana gelecekse projeyi biz de istemeyiz. Bakanlarımıza sorunları aktarın, onlar bana iletecek” diye konuştu. Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’nun da bulunmadığı ikinci kısımda, Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Albayrak, Çevre ve Şehircilik Bakanı Sarı ile Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Çelik, Artvin heyetinin projeye ilişkin görüşlerini dinleyip Başbakan Davutoğlu’na iletilmek üzere notlar aldı. Heyetten isimler maden arama projelerine niçin karşı çıktıklarını detaylarıyla aktardı. Heyetteki hukukçularsa şimdiye kadar yürütülen hukuk mücadelesini ve faaliyetin yaratabileceği ekolojik hasarları bakanlara anlattı. Toplantının 3 saatlik ikinci kısımda Artvinlileri dinleyen bakanlar, görüşmelerin sürdürülmesi gerektiğini ifade ederek toplantıyı sonlandırdı. Toplantıya katılanlara göre Başbakan Davutoğlu ve beraberindeki bakanlar, görüşmelerin devam ettirilmesi, tartışmaların ortak bir zemin bulununcaya kadar sürdürülmesi yönünde görüş bildirdi.

‘Başbakana doğruları aktardık’

Toplantıyla ilgili BirGün’e konuşan Yeşil Artvin Derneği genel sekreteri ve dernek avukatı Bedrettin Kalın, Başbakanın sözlerinin oldukça açık olduğunu, kamuoyunun bu konuda yanılgıya düşmemesi gerektiğini ifade etti. Kalın, “Biz buraya anlaşma yapmaya veya bir kazanım elde etmeye değil, yürütülen mücadeleyi anlatmaya ve taleplerimizi aktarmaya geldik. 7 ilden gelen güvenlik güçlerinin ve maden şirketinin Artvin’i terk etmesini istedik. Artvin halkının ancak bunlar olursa rahatlayacağını söyledik. Başbakan projeye ilişkin bazı hususlarda yanıltılıyordu. Açık işletme-kapalı işletme gibi konularda Başbakana doğruları aktardık.”

‘Keşfe değil, nihai karara kadar çalışma olmamalı’

Kalın’ın dikkati çektiği noktaysa, Başbakan Davutoğlu’nun sözünün hangi tarihe kadar geçerli olduğu konusundaydı. Kalın’a göre “hukuki sürecin sonlanması,” kesin bir yargı kararını işaret ediyor. Yani Davutoğlu’nun sözlerine şirketin uyması halinde, 14 Mart’ta gerçekleştirilecek keşif ve bilirkişi incelemesine dek değil, Rize İdare Mahkemesinin maden arama projesinin ÇED Olumlu kararı hakkında 700’ü aşkın Artvinlinin açtığı davada nihai karar çıkana kadar alanda çalışma yapılmaması gerekiyor. Bu söze karşın Davutoğlu şirkete ait iş makinelerinin bölgeden çıkarılması için bir adım atmadı. Yani Cengiz Holdinge ait iş makineleri Cerattepe’de kalmayı sürdürecek ancak bir çalışma yapılmayacak.