IŞİD’e giden infilaklı fitillerin parası Ankara Toptancı Halinden

Ankara Büyükşehir Belediyesine bağlı toptancı halindeki esnafa göre, IŞİD’e infilaklı fitil kaçıran şebekeden Mehmet Oktar, ‘Suriye’de savaşan Türkmenlere yardım’ gerekçesiyle esnaftan 200 ila 400 bin TL arasında para topladı

Doğu Eroğlu (30 Haziran 2016, Birgün Gazetesi)

IŞİD’e götürülürken Urfa-Akçakale’de 8 Eylül 2015’te yakalanan ve içerisinde 259 bin metre el yapımı patlayıcı (EYP) yapımında kullanılan infilaklı fitil bulunan sevkiyat, Ankara Büyükşehir Belediyesine bağlı bir memurun Ankara Toptancı Halindeki esnaftan “Suriye’de savaşan Türkmenlere” yardım gerekçesiyle topladığı bağışlar tarafından finanse edilmiş olabilir. BirGün’e konuşan hal esnafları, 259 bin metre infilaklı fitil sevkiyatının planlayıcıları arasında olan ve adı dava dosyasında da geçen Mehmet Oktar’ın, 2 defa esnaftan para topladığını aktarıyor. Suriye’ye infilaklı fitil götürülürken yakalanan kamyon ve takip eden yargı süreci, kamuoyunda “Soğan TIR’ı” ismiyle biliniyor.

‘Suriye’deki Türkmenlere’ diye topladı

Halde meyve, sebze ve balık toptancılığı yapan esnafa göre, 2015 yılı içerisinde hal esnafını iki defa dolaşan memur Mehmet Oktar, “Suriye’de Esad rejimine karşı savaşan Türkmenlere yardım” için kullanılacağı iddiasıyla para istedi. Esnafa göre, halde görevli Oktar’dan gelen bu talebe kimse karşı çıkmadı ve her bir dükkan işletmecisi 500 TL ila 1,000 TL arasında bağış yaptı. Bağış kayıt dışı gerçekleştirildiği için halden toplanan tutarı kesin olarak belirlemek mümkün olmasa da, iki defa tüm esnaftan para toplayan, yani 198 dükkandan da bağış alan Oktar’ın bu yolla 200 ila 400 bin TL arasındaki bir meblağ edindiği sanılıyor.

Bağışlar infilaklı fitil almaya yetiyor

Bu meblağ, aynı zamanda IŞİD’e götürülmeye çalışılırken Akçakale’de yakalanan kamyonda bulunan infilak fitillerinin piyasa değerini karşılamaya da yetiyor. Trend Patlayıcı şirketi üzerinden alım yapan şebekenin, nakliyatın yapıldığı tarihten önceki birkaç hafta içerisinde piyasadaki iki patlayıcı üreticisi ve ithalatçısından en az 400 bin metre infilaklı fitil edindiği biliniyor. 400 bin metre infilaklı fitil, Türkiye piyasasında en az 200 bin TL karşılığında satılıyor. İnfilaklı fitillerde metre başına düşen PETN miktarı arttıkça, fitillerin metre fiyatı da yükseliyor.

Kendini binbaşı olarak tanıtıyordu

Hal esnafına göre, Ankara Büyükşehir Belediyesi kadrolarında görevli Mehmet Oktar, halde sıkça görülen bir şahıs değildi. Oktar, şebekenin infilak fitillerinin nakliyesi için anlaştığı kamyon şoförü Yalçın Kaya’yla yaptığı görüşmede kendisini “Piyade binbaşı” olarak tanıtmıştı. Oktar’ın Ankara Büyükşehir Belediyesi Toptancı Halindeki görevine başlamadan önce subay olarak jandarmada görev aldığı tahmin ediliyor.

Hal yetkilisi de şebekede

İnfilak fitillerini IŞİD’e götürürken Akçakale’de yakalanan Yalçın Kaya’nın, şebekeyle tanıştığı toplantıdaki isimlerden biri de Ankara Büyükşehir Belediyesi Toptancı Hali yöneticilerinden Tahir Döner’di. Isparta’da Kaya’yla yapılan ilk görüşmede yer alan Döner hakkında, halde yer alan 41 numaralı dükkanı usulsüz biçimde kiraladığı gerekçesiyle de soruşturma yürütülüyordu.

Trend Patlayıcı borçlarını ödeyemiyordu

Şebekenin infilak fitillerini temin eden mensubu Mesut Doğanay’ın mali durumuna ilişkin bilgiler de bu tabloya eklendiğinde, Ankara Toptancı Halinden toplanan bağışların infilaklı fitil alımında kullanılmış olabileceği ihtimali artıyor. Türkiye’ye infilaklı fitil ithal edip bu ürünleri iç pazara satan patlayıcı üreticileri, borçlarından ötürü Doğanay’ın sahibi olduğu Trend Patlayıcı firmasına ürün vermeyi kestiklerini belirtiyor. Trend Patlayıcı şirketine sattıkları 200 bin metre infilak fitilinin 50 bin metrelik kısmı Akçakale’deki kamyondan çıkan Kapeks Patlayıcı firmasının yetkilileri de Doğanay’ın ekonomik zorluk çektiğini doğruluyor. BirGün’e konuşan Kapeks yetkilileri, daha önceden kendilerine yaklaşık 300 bin TL borcu olan Doğanay’a bir süredir ürün göndermeyi kestiklerini ancak ödemeyi peşin yapacağı sözüne karşılık, Ağustos 2015’te 200 bin metre infilaklı fitil sattıklarını belirtiyor.