15 Temmuz’daki darbe girişimiyle birlikte iktidar, Suriye İç Savaşının kritik dönemeçlerinden birini içerideki gelişmelere odaklanarak geçirdi

Doğu Eroğlu (22 Temmuz 2016, Birgün Gazetesi)

15 Temmuz’daki darbe girişimi Türkiye’deki tüm yaşamı ve siyaseti bir haftalığına askıya aldı. Fakat bu sırada AKP’nin 2011’den beri agresif bir siyaset izlediği Suriye’de önemli gelişmeler yaşandı. Rejim, uzun süredir muhaliflerle çarpıştığı Halep’te ikmal hatlarını keserek kenti ilk defa bütünüyle kuşatırken, Demokratik Suriye Güçleri Minbiç’te IŞİD’e karşı önemli üstünlük sağladı. Irak’ta Musul’a doğru ilerleyiş sürüyor. Öte yandan IŞİD Karşıtı Koalisyon, TSK’daki karışıklığın Türkiye’nin katkılarına sekte vuracağı görüşünde. Koalisyonun Washington’daki toplantısına Türkiye’den katılım olmadı.

Halep tamamen kuşatıldı

Suriye’de, AKP iktidarını da en çok ilgilendiren gelişme, İç Savaşın başından itibaren rejim ile muhalif unsurlar arasındaki çatışmaların sürdüğü Halep’te yaşanıyor. Pazartesi günü kentin doğusunda, muhalif güçlerin elinde tuttuğu mahalleleri kuşatan rejim birlikleri, bu bölgelerdeki direnişin sürmesini sağlayan tedarik noktalarını da bloke ederek Halep’i tamamen kontrolü altına alma yolunda önemli bir adım attı. Halep’teki muhaliflerin son ikmal hatlarından Kastello Yolunu kapatan rejim, Halep’i tamamen kuşatmış oldu. Türkiye’nin desteklediği cihatçı grupların da çatışmalarını en yoğun sürdürdüğü nokta Halep; Halep’in kesin olarak rejim eline geçmesi, Halep’in kuzeybatısı ve kuzeyindeki silahlı örgütlerin daha da baskı altına girmesine yol açacak.

IŞİD’e ‘Minbiç’i terk edin’ çağrısı

Kürt ve Arap güçlerinin önceki ay başlattığı ortak operasyon sonrasında kritik noktalardan biri haline gelen Minbiç’te, işler IŞİD’in istediği gibi gitmiyor. Kürt kaynaklarına göre, bu hafta içinde IŞİD’in Minbiç’in büyük mahallelerinin kontrolünü yitirdi. Yine cepheden gelen haberler, IŞİD’in kayıplarının artmakta olduğu yönünde. Suriye Demokratik Güçleri koordinasyonunda çalışan Minbiç Askeri Meclisi dün yaptığı açıklamasında, sivillerin bulunduğu bölgelerde direnişlerini sürdüren IŞİD savaşçılarına, kasabayı terk etmek için 48 saat süre verdi. Minbiç Askeri Meclisi, sivillerin canlı kalkan olarak kullanılmasını önlemek için çağrı yaptığını kaydederken, bu gelişme aynı zamanda Minbiç’te IŞİD’e önemli bir üstünlük kurulduğu yönünde değerlendiriliyor.

IŞİD’e doğudan baskı artıyor

ABD destekli Irak güçleri, Felluce’deki IŞİD güçlerine üstünlük sağlamalarının ardından ivmeyi kendilerinden yana çevirdi. IŞİD Karşıtı Koalisyon Washington’da önceki gün yaptığı toplantıda IŞİD’e yönelik operasyonların geleceğini değerlendirirken, Irak güçleri Musul yönündeki ilerleyişini sürdürüyor. Musul’un dış çeperlerine doğru ilerleyen Irak güçleriyle ortak çalışan ABD’li komutanların USA Today’e yaptığı açıklamaya göre, IŞİD’in saldırılara karşı güvenlik şeridi oluşturduğu kentte en az 5 bin İslam Devleti savaşçısı olduğu sanılıyor. Musul operasyonu için kontrol merkezi olarak, Irak güçleri tarafından önceki hafta IŞİD’den geri alınan, Musul’a yaklaşık 75 kilometre uzaklıktaki Kayara Hava Üssünün kullanılması bekleniyor. Suriye’de şimdiye dek desteklediği gruplar güç kaybederken, Türkiye’nin IŞİD Karşıtı Koalisyonun çalışmalarına olan katkıları da darbe girişiminden ötürü aksadı. Koalisyon ülkeleri dışişleri ve askeri yetkililerinin Çarşamba günü Washington’da gerçekleştirdiği toplantıya Türkiye’den herhangi bir isim katılmadı.

Koalisyon TSK için öngörülemez ortak

Darbe girişiminin TSK içinde yarattığı tahribat, başta ABD olmak üzere IŞİD Karşıtı Koalisyonunun, Türkiye’nin IŞİD’e karşı mücadeleye ne derecede katkı yapacağı konusunda da soru işaretleri yarattı. General ve amiral rütbesindeki kadrolarının üçte birini darbe girişimi sonrasındaki operasyonlardan ötürü kaybeden Türkiye’nin, Koalisyon için de oldukça kritik olan Türkiye-Suriye sınır güvenliğini nasıl sağlayacağı ABD’li kaynakları endişelendiriyor. Sınırı kontrol eden İkinci Ordunun komutanı Adem Huduti’nin de tutuklananlar arasında olması, bu bölgedeki Türkiye askeri hareketliliğine sekte vurabileceği değerlendirmesi yapılıyor. Öte yandan darbe girişimi sırasında, cuntacıların kullandığı savaş uçaklarına yakıt ikmali yapan uçakların, Koalisyonun IŞİD hedeflerini vuran uçaklarının da kullandığı İncirlik Hava Üssünden kalkması, buranın Koalisyon için güvenilirliğini de sorgulanır kıldı.